Elmas Nükleer Atıkları Bataryaya Dönüştürülebilir Mi?

0
54
Elmasın nükleer atıkları bataryaya dönüştürmek amacıyla kullanılabildiği keşfedildi.

Doğaya ve de çevresindeki canlı her şeye zarar vermekte olan nükleer atıklar, bilim insanlarının uzun bir zamandır çözmek için uğraştığı sorunlardan bir tanesi. Bristol Üniversitesi’nde görevli olan araştırmacılar, bu büyük soruna çözüm sunmayı başaran yeni bir keşif geliştirmiş olduklarını açıkladılar.

Bilim insanları, nükleer atıkları elmaslar ile çevreleyerek bir çeşit batara üretilebilecek olduğunu keşfettiler. Radyasyon seviyesi düşük olan maddelerle denemeler yapmış olan araştırmacılar, bu yöntem sayesinde nükleer atığın etrafına radyasyon yaymamakta olduğunu da fark etmişler.

Bu teknikteki tek sorun ise, üretilen bataryanın güç seviyesinin çok daha az olması. Tahminlere göre keşfedilen teknikle üretilen karbon bazlı bir batarya, nükleer enerji için kullanıldığında ortaya çıkardığı enerjinin yüzde 50’sini 5730 sene içerisinde üretebiliyor.

Ancak bataryalar her türlü ortamda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. İlerleyen senelerde bu teknikle üretilen bataryaların uçaklarda ve hatta uzay gemilerinde kullanıldığını görebiliriz. Fakat bunun olması için ilk olarak bataryaların daha fazla güç üretebilmesini sağlamamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here