KDV Nedir?

0
29

Katma Değer Vergisi (KDV), vergi mükelleflerinden kar edilmesi durumunda edilen kar miktarı üzerinden faaliyet gösterdikleri sektöre göre değişik oranlarda aylık olarak tahsil edilen bir vergi çeşididir.

Faaliyet gösteren kurum veya vergi mükellefi şahıslardan, bir aylık ticari gelir ve gider farklarının neticesinde kar sağlamaları durumunda, (Gelir bedelinin artı çıkması) aylık olarak belirli bir oranda vergi daireleri tarafından tahsil edilir.

Türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde ticari faaliyet gösteren her türlü kurum veya kişi vergi mükellefidir ve yasalar gereği kar etmeleri durumunda faaliyet gösterdikleri sektörün KDV oranı kadar Katma Değer Vergisi ödemek zorundadır.Ay sonunda ödenmesi gereken KDV miktarı hesaplaması;

1-) Gelir Faturalarından (Satış) Oluşan KDV Miktarı : Vergi mükelleflerinin bir ay içerisinde kestikleri satış faturalarının KDV hariç tutarları toplanır ve faaliyet gösterdikleri sektörün KDV oranı üzerinden (örneğin : %18) toplam KDV miktarı hesaplanır.

Bu işlem toplu bir şekilde yapılabileceği gibi her fatura için ayrı ayrı da yapılabilir. Her fatura için ayrı ayrı hesaplanması durumunda toplam KDV miktarı, işlem sonunda her faturadan çıkan KDV miktarları toplanarak elde edilir.

2-) Gider Faturalarından (Masraf) Oluşan KDV Miktarı : Vergi mükelleflerinin bir ay içerisinde yaptıkları ticari harcamalar için kendilerine kesilen faturaların ayrı ayrı KDV hariç tutarları üzerinden, faturayı kesen kurumların faliyet gösterdikleri sektörlerin KDV oranlarına göre KDV miktarları hesaplanır.

Bu işlem birinci adımdaki gibi faturalar toplamı üzerinden yapılamaz. Bunun sebebi, harcamalar karşılığında kesilen faturaların KDV oranlarının aynı olmama ihtimalidir. Vergi mükellefi tarafından harcama yapılan kurumların faliyet gösterdikleri sektörler birbirlerinden farklı olabilir. Bu da harcamalar karşılığında kendilerine kesilen faturaların KDV oranlarının farklı olması demektir.

3-) Gelir Faturalarından Oluşan KDV Miktarı – Gider Faturalarından Oluşan KDV Miktarı = Devlete Ödenecek KDV;

Sonucun pozitif çıkması, vergi mükellefinin söz konusu ay içerisinde kar ettiğini gösterir. Bunun neticesinde mükelleften işlem sonucu çıkan KDV tutarı ilgili vergi dairesi tarafından tahsil edilir.

Sonucun negatif çıkması durumunda ise vergi mükellefi zarar etmiş demektir. Yani giderleri gelirlerinden fazla olmuştur. Bu durumda devlete herhangi bir KDV ödemesi yapılmaz.

İşlem sonucu çıkan negatif değer bir sonraki aya negatif olarak devreder. Şayet vergi mükellefi bir sonraki ayda kar ederse, bu durumda çıkan KDV ödemesinden geçen aydan devreden negatif KDV miktarı düşülür ve kalan miktar mükelleften tahsil edilir.

Şayet bir sonraki ayda da KDV miktarı negatif çıkarsa, söz konusu negatif değer bir önceki ay çıkan negatif değerle toplanarak bir sonraki aya devreder.

Bu döngü bu şekilde düzenli olarak her ay devam eder.

Türkiye’nin en gelişmiş KDV hesaplama platformu olan kdvhesapla.com sitesinde KDV dahil veya KDV hariç hesaplama işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Tekil hesaplama işlemlerinin yanında toplu olarak giriş ve çıkış fatura işlemlerinizi de yapabilir, gelir ve gider farklarından çıkacak olan KDV miktarını da öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here