Tar.gz Kurulumu Nasıl Yapılır?

0
96

Linux işletim sistemlerinin tıpkı windows işletim sistemlerinde olduğu gibi kendine has dosya arşivleme ve sıkıştırma yöntemleri vardır, windowsdaki sıkıştırma yöntemlerinden ve bunların nasıl açılacağından daha önce size bahsetmiştik.

Linuxde bu arşivleme yöntemlerini kullanmanız için ek bir program kurmanıza gerek yoktur çoğu linux dağatımında bunlar varsayılan olarak kuruludur zaten.

Bu tip arşivlemeler sizin karşınıza özelliklede linux konusunda yeni iseniz sistemenize depolardan ya da hazır paketlerden değilde, doğrudan kaynak kodundan bir program kuracağınız zaman çıkar.

Bu durumda yapılması gereken ilk işlem bu kaynak koduna ulaşıp programı kurmanız için bu arşivleri açmaktır.

Linuxde, yeni başlayanları genelde iten bir kavram konsoldur, çünkü konsol windowsun siyah komut satırı ekranı gibidir ve yeni başlayanlar için ve windowstan linuxe geçenler için windows’ da kullanmadıkları bu siyah ekranı linux de kullanmak biraz itici gelmektedir. Buna daha sonraki yazılarda değinip konsolun siyah geri planının nasıl başka bir resimle değiştirilebiliceğinden daha pek çok ayarı anlatmaya çalışacağım.

Şimdilik bu arşiv dosyalarını açmanız için konsola girmeniz gereken komutları yazarak konuyu bitirmek istiyorum. Bunun gibi daha pekçok komut bulunsa da, yeni başlayan arkadaşlar için bu komutlar bu arşiv dosyalarını açmakta yararlı olacaktır. Ve unutmadan söylemek istiyorum günümüz linux dağatımları padus dahil, bu işlemi yapmak için komut satırından ziyade kullanıcı ara yüzüne sahip programlar kullanmaktadırlar ve sizi bu dertden kurtarmaktadırlar.

tar.gz tipindeki arşivler için

tar -zxvf dosyaadı.tar.gz

tar.bz2

tar -jxvf dosyaadı.tar.bz2